Neurony lustrzane

Trwają poszukiwania neuro-anatomicznych, strukturalnych przyczyn autyzmu, tj. związku między autyzmem a konkretnym zaburzeniem w budowie mózgu.

Od dawna wiadomo było, że dzieci z autyzmem mają przeciętnie większy obwód głowy od rówieśników. Tłumaczono to nieprawidłowym przebiegiem pewnego kluczowego etapu rozwoju ośrodkowego układu nerwowego w życiu płodowym. Postuluje się, że na pewnym etapie rozwoju usuwana jest pula neuronów, która uczestniczy w kształtowaniu się struktury mózgu, ale nie jest potrzebna w jego późniejszym funkcjonowaniu. Zjawisko to określane jest jako „pruning”, tj. pielenie. Prowadzone obecnie badania przynoszą jeszcze bardziej szczegółowe informacje na ten temat: największy nadmiar komórek nerwowych wydaje się występować w korze ciemieniowej, przez co zaburzona zostaje prawidłowa funkcja tzw. neuronów lustrzanych („mirror neurons”). Neurony te uczestniczą w procesach nieświadomej nauki. Uaktywniają się zawsze wtedy, kiedy obserwujemy, jak ktoś powtarza wykonaną przez nas czynność, lub gdy to my naśladujemy czynność przed chwilą zauważoną. Stąd też wynika ich druga nazwa, czyli „neurony małpowania”.

Badania te są kolejnym małym krokiem w stronę zrozumienia biologicznych podstaw autyzmu, ale sami autorzy podkreślają, że jeszcze daleko nam do stworzenia „rentgena” wykrywającego autyzm i jeszcze dalej do wykorzystania tej wiedzy w leczeniu…

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.